Listed are some achievements by our AEP students:


2016:


2 Certificates of Recognition (High School)
- Su Gaoyang, Wang Yi Kun, Chang Hexiang
- Amos Lim, Eugene Tan



2014:

Special Mention (Chen Mingkai, Sun JIachen)
Your Ideas for Public Spaces Competition” by Urban Redevelopment Authority

SYF Art Showcase
2 Certificates of Recognition (High School)
- Martin Chen
- Chen Mingkai, Chang Hexiang, Jon Tan, Fong Ken Rui


1 Certificate of Recognition (College)
- Aaron Koh


2012:
Clifford Goh
"The Veil"
Gold with Honours, SYF Art & Craft Exhibition 2012

Jonathan Chuang, Cleon Wong
"Black-White"
Gold with Honours, SYF Art & Craft Exhibition 2012

Wang Guan Chao
"Utilitarianism"
Silver, SYF Art & Craft Exhibition 2012

Ng Chee Peng, Samson Sim, Ernest Cheong
"The Deep"
Silver, SYF Art & Craft Exhibition 2012

Martin Chen
"Travellers"
Silver, SYF Art & Craft Exhibition 2012

Sec 1 AEP (2011)
"Watch, Marvel & Fantasize"
Silver, SYF Art & Craft Exhibition 2012


Jerrold Chong
"You and I Dream"
Gold with Honours, SYF Art & Craft Exhibition 2010

Teo Chia Kai
"Dance of Water"
Silver, SYF Art & Craft Exhibition 2010

Victor Gan
"I Want To Be..."
Silver, SYF Art & Craft Exhibition 2010

Jerrold Chong
"You and I Dream", 1st Prize, JC Category, Animania 2010

Jerrold Chong, Victor Gan, Lee Jiaying, Jeremy Teo, Matthew Lim, Teo Chia Kai
“(Me)dia”, Best Picture Award, Singapore Media Academy Creative Video Awards 2010

Phuong Nhat Minh
1st Runner-up (Category C), Young Photoshop Guru Award 2009

Miao Hanqing, Samantha Chia, Chong Hou Yin, Guo Xiao Xiao, Ho Wei Rong, Phuong Nhat Minh, Shen Baolin
1st Prize, URA Challenge for the Urban and Built Environment Competition 2009

Leon Sooi
“The Perfect Park”, 1st Prize, JC Category, Animania 2009

Zhu Chuan
“Share”, 3rd Prize, JC Category, Animania 2009

Jerrold Chong
1st Prize, Reflections Youth Photo Competition 2009

Ruth Poh
“The Girl with a Bowl Head”, Illustrated Book published under the MDA First Time Writers & Illustrators Publishing Initiative 2009

Samantha Chia
“Waiting”, Highly Commended Award (Youth Section), 28th UOB Painting of the Year Competition 2009

Victor Gan, Matthew Lim, Jerrold Chong, Teo Chia Kai
2nd Prize, NEmation II competition 2008

Wu Wen Hao
“In Line”, UOB Most Promising Young Artist Award, 27th UOB Painting of the Year Competition 2008

Victor Gan
“Revenge of the Bin”, 2nd Prize, Secondary School/JC Category, AniMania 2008

Jerrold Chong
“Soccer Fans”, Gold Award, SYF Art & Craft Exhibition 2008

Zhu Chuan
“The Dream”, Selected Award, JVC Tokyo Video Festival 2008

Chong Hou Yin
Top Prize, iPodnano Design Competition 2007

Lim Zi Yuan
Adobe Most Creative Design Prize, iPodnano Design Competition 2007

Clifford Goh
2nd Prize, Racial Harmony Logo Design Competition 2007

Leon Sooi, Zhu Chuan, Ong Jian Liang, Glenn Sim, Marcus Lee
Finalist, NEmation Competition 2007

Andy Paul Chen
“Ewe Can Do It!”
1st Prize, Secondary School/JC Category, AniMania 2006

Marcus Lee
1st Prize, SYF Poster Design Competition 2006

Zhu Chuan
3rd Prize, SYF Poster Design Competition 2006

Lim Rui Jin
1st Prize, “Get Ready, Stay Prepared” MHA Art Competition 2006

Ho Wei Rong
2nd Prize, “Get Ready, Stay Prepared” MHA Art Competition 2006

Goh Yu Tian
Silver, Contemporary Visual Arts Competition 2006

Daniel Ling
“Teen Factory”
Gold with Honours, SYF Art & Craft Exhibition 2006

Samuel Ling
“Priorities”
Gold, SYF Art & Craft Exhibition 2006

Hu Huimin
“Judging Worth”
Gold, SYF Art & Craft Exhibition 2006

Leon Sooi
“Enflightenment”
Gold, SYF Art & Craft Exhibition 2006

Alvin Lin
“Beyond”
Gold, SYF Art & Craft Exhibition 2006

Lim Shu Min
Certificate of Distinction (Youth Section), 25th UOB Painting of the Year Competition 2006

Au Yeong Yeen Seen
Highly commended (Youth Section), 25th UOB Painting of the Year Competition 2006

Roger Teo
“Aspirations”
UOB Most Promising Young Artist Award, 24th UOB Painting of the Year Competition 2005

Zhu Chuan, Leon Sooi, Marcus Lee
1st Prize, Casshern Short Animated Video Competition 2005

Zhu Chuan, Leon Sooi, Marcus Lee
“Battle for Carentan”
1st Prize, Secondary School/JC Category, AniMania 2005

Ong Cheng Siang
First Prize, Chalk Art By The River Competition 2005

Steven Cheng, Sam Tan
“Pringles Alive!”
1st Prize, Secondary School Category, AniMania 2004

Justin Yuen Jiafeng
“The Copy”
2nd Prize, Open Category, Panasonic Digital Filmmaking Awards 2004

Simon Tan, Leonard Cheng
“Batter Union”
3rd Prize, Student Category, Digital Moves – Total Defence for Youth Competition 2004

Xu Mingjie, Justin Lim, Chen Cherng Yu
“Freedom?”
1st Prize, Student Category, Hive Film Festival 2003

Ho Zhen Ming
1st Prize, Computer Graphic Category, Anti-Drug Poster Design Competition 2003

Lin Qinghua
“Life”
Highly Commended Award, 22nd UOB Painting of the Year Competition 2003

Roger Teo
“Pieces of Me”
Highly Commended Award, 21st UOB Painting of the Year Competition 2002

Alvin Lin
“Stop!”
Highly Commended Award, 21st UOB Painting of the Year Competition 2002

Steven Cheng, Ho Zhen Ming, Alvin Lin, Lin Qinghua, Roger Teo
“Shades of Expressions”
Gold Award, SYF Art & Craft Exhibition 2002

Tan Poe Huah
“Worlds 2”
Gold Award, SYF Art & Craft Exhibition 2002